fbpx
Miodla indyjska (Azadirachta indica), znana również jako neem (hindi) lub nimba (sansk.)
Neem to drzewo występujące w indyjskim klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym; jego liście są znanym i cenionym ziołem w całej południowo-wschodniej Azji. Neem jest dostępny w formie rozdrobnionych liści.
Neem utrzymuje skórę w zdrowiu i połysku, odmładza ją i ujędrnia, zapobiega również chorobom skóry i świądowi. Wspomaga gojenie ran, łagodzi uczucie pieczenia. Neem ma właściwości antybakteryjne,antywirusowe, przeciwrobaczne i przeciwpasożytnicze – może być zatem z powodzeniem stosowany w leczeniu zakażeń i stanach zapalnych jamy ustnej jak i przewodu pokarmowego. Pomaga w ogólnym utrzymaniu higieny jamy ustnej. W dodatku zwiększa wchłanianie płynów w jelitach, neutralizuje nadmiar kwasów i oczyszcza krew neutralizując trucizny. Neem nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.
Neem ma właściwości przeciwświądowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwpierwotniakowe, przeciwgrzybicznie, przeciwrobaczne, przeciwmalaryczne, hipoglikemicznie i zobojętnia kwas żołądkowy.
Wskazania: choroby zapalne skóry; przykry zapach potu; stany zapalne jelit i wrzody układu pokarmowego; krwawienia w układzie żołądkowo-jelitowym; grzybica i drożdżyca układu pokarmowego (min.Candida albicans); cukrzyca; ból i stan zapalny w obrębie jamy ustnej (szczególnie w połączeniu z mirrą!) ; wysoka gorączka; 
Przeciwwskazania: Nadmiar vata, osłabienie organizmu; niekorzystnie wpływa na serce i umysł 
czystego neem w dużych dawkach nie powinno się stosować dłużej niż miesiąc!