fbpx
Shatavari rośnie przez cały rok w każdej części Indii, szczególnie na północy. Ma delikatne, pełne wdzięku łodygi i gałęzie oraz cienkie, iglaste liście i delikatne kwiaty. Kwitnie jesienią.
Literalnie słowo shatavari pochodzi od słowa „Shat”, co oznacza „sto” i „Avar”, co oznacza „poniżej”, czyli oznacza roślinę o stu korzeniach pod ziemią. Ci którzy wyciągają z ziemi plątaninę korzeni muszą się nieźle natrudzić:) Ta koneksja występuje też w łacińskim określeniu Shatavari – asparagus racemosus, w którym racemosus oznacza skupisko/grono (tu korzeni).
Bardziej w przenośni shatavari to ta, która leczy sto (symbolizujące niezliczoną liczbę) chorób.
Używa się także słowa bahasuta czyli „wiele dzieci”, w odniesieniu do jej właściwości wspomagających prokreację i zwieszających płodność.
Jest wreszcie nazywana shatvirya, co oznacza, że daje sto razy większą moc niż inne zioła, szczególnie wzmacniając shukra dhatu. 
Zioło to jest słodkie i gorzkie w smaku oraz wychładzające przez co równoważy doszę pitta. Jego gorzka natura uspokaja doszę kapha, a poprzez to, że jest ciężkie nie podnosi doszy wata. Dzięki tym właściwościom zostało nazwane agnipustida czyli „to, co daje prawidłowy ogień trawienny”. 
W ajurwedzie shatavari jest przede wszystkim znana jako tonik reprodukcyjny, wspomagający pracę i zarówno męskiego jak i żeńskiego układu rozrodczego. U mężczyzn pomaga w produkcji prawidłowej jakości nasienia i wspiera cały męski układ rozrodczy. U kobiet zasięg jej działania jest zdecydowanie większy; pomaga na każdym etapie życia od początków menstruacji po menopauzę, szczególny swój udział mając w czasie ciąży, połogu i laktacji. 
Shatavari łagodzi skurcze menstruacyjne,  udrożnia jajowody, wspiera prawidłową i regularną owulację. W połogu dba o prawidłowe obkurczanie macicy i wspomaga laktację. 
Podczas menopauzy zapobiega uderzeniom gorąca i drażliwości. To wszystko sprawia, że dzięki niej kobietom jest łatwej przejść łagodniej przez wszystkie etapy życia.
W badaniach klinicznych stwierdzono, że preparaty zawierające shatavari są korzystne w leczeniu niepłodności kobiet. Źródłem energii dla żeńskiego układu rozrodczego jest glikogen zależny od estrogenu. Estrogen zwiększa glikogen w macicy. Stwierdzono, że ekstrakt shatavari powoduje wzrost masy macicy i glikogenu macicy bez zmiany poziomu estrogenów i progesteronu w surowicy. Pomaga to w normalnej regulacji hormonów i wspiera kobiecy układ rozrodczy.
(Referencje: Gupta M., Shaw B., A double-blind randomized clinical trial for evaluation of galactagogue activity of Asparagus racemosus Wild. Iran, Journal Pharm Research. 2011. Winter; 10 1: 167- 172)
Oprócz tych właściwości, shatavari używa się również do obniżenia poziomu glukozy we krwi, podczas zaburzeń trawienia, do pobudzenia układu immunologicznego  a także do łagodnego rozpuszczania kamieni moczowych. 
W przeciwwskazaniach do użycia podaje się przede wszystkim przyjmowanie leków zawierających estrogen, przyjmowanie leków nasercowych i zaburzenia energii kapha (jest to zioło wychładzające i słodkie w smaku nie należy więc przesadzać). 
Shatavari można przyjmować w postaci proszku, tabletki, kapsułki lub płynnego ekstraktu. Najlepiej w postaci proszku z ciepłym mlekiem, ghee i miodem. Zwiększa to wchłanialność i potęguje działanie zioła. Można też pokusić się o próbę zrobienia shatavari ghrita (Shatavari w klarowanym maśle).