fbpx
Chciałabym, żeby to był mój ostatni post przed porodem… przyjemny, bo o zabiegach na oczy, uszy i nos:) 
Akshi Tarpana albo Netra Tarpana to zabieg wpuszczania roztopionego ghee z ziołami do specjalnie skonstruowanego wokół oczu wysokiego na około 2 cm „koryta” z ciasta. Ghee jest raczej w temperaturze ciała, bo oczy są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Po usunięciu „koryta” na oczy nakłada się płatki róż lub liście lotosu (bardziej w Indiach, u nas tak mniej ekskluzywnie:) Ważna zasada to trzymanie się z dala od silnego promieniowania słonecznego przez następny dzień. Zabieg netra tarpana stosuje się w celu wzmocnienia działania nerwu wzrokowego, odżywienia struktur budujących gałkę oczną. Bardzo jestem ciekawa, patrząc pod kątem moich doświadczeń związanych z czytaniem z tęczówki, jaki wpływ ziołowe ghee może mieć na tęczówkę. Nigdzie nie doszukałam się takiej informacji. Zabiegu nie wykonuje się przy zapaleniu spojówek. Czas trwania: około 15-20 minut. 
Ajurwedyjskie oczyszczanie błon śluzowych nosa, nasja, to procedura używana do eliminacji nagromadzonych w gardle, zatokach przynosowych i nosie zanieczyszczeń. W tej procedurze największe znaczenie ma przepływ prany – najpierw należy zatem udrożnić kanały oddechowe poprzez wdychanie dymu ze specjalnego ziołowego tytoniu oraz masaży z użyciem ziół i ghee, umieszczanych w nosie tradycyjnie za pomocą małego palca – ze względów higienicznych oraz na skutek wielokrotnych odmów ze strony pacjentów, w zabiegu nasja nie wykonuje się już masażu małym palcem. Procedura ta towarzyszyła wdychaniu ziołowych oparów i miała na celu pobudzenie rzęsek w obrębie wewnętrznych ścianek nosa do usunięcia toksyn w nim zgromadzonych. Obecnie palec lekarza zastępuje się specjalnym przyrządem – grubą rurką o okrągłej końcówce, na której umieszczony jest wacik nasączony roztopionym masłem z ziołami. Przyrząd ten pozwala wniknąć głębiej w nozdrza, nie sprawiając przy tym bólu oraz umożliwia szybką ewakuację w momencie wypływu śluzu. Cały zabieg oczyszczania nosa i zatok skrócony został do jednokrotnego wlewu ziołowego, chyba, że kondycja pacjenta i jego schorzenie wymagają głębszego oczyszczenia. 
Pacjent powinien oddychać spokojnie, wdychając miksturę przez nos lub usta ale wydychając tylko przez usta. Stopniowe „wgłębianie się” masażu może być utrudnione przez nierówną przegrodę nosową lub nieprawidłowe ułożenie kości policzkowych czy czaszkowych – może występować wtedy uwalnianie zatoru i wypływ śluzu z elementami nagromadzonych tkanek. W międzyczasie terapeuta masuje głowę i szyję olejem oraz wykonuje gorące okłady na czoło, policzki, szyję. Kolejnym etapem jest wlewanie ciepłego ziołowego oleju dostosowanego do schorzenia bezpośrednio do obu dziurek nosowych pacjenta. Przy niektórych zaburzeniach kaphy, olej zastępuje się leczniczym pudrem, wdmuchiwanym przez cienką rurkę. 
Po skończonym zabiegu pacjent powinien napić się gorącej wody i przestrzegać diety. 
Karna purana to wkraplanie oleju ziołowego do uszu. Podczas tej procedury klient leży w odpowiedniej pozycji bocznej, terapeuta wykonuje łagodną abhyangę okolic twarzy i uszu. Następnie do kanału słuchowego wkrapla się kilka kropli letniego oleju ziołowego (2-15 kropel) i zamyka go wacikiem zostawiając na noc. Rano należy wyczyścić ucho. 
Zabieg jest wskazany przede wszystkim przy zaburzeniach związanych z nagromadzeniem doszy wata w tym rejonie, przede wszystkim, gdy występuje ból ucha, zablokowanie wypływu woskowiny, przekrwienie ucha, szum w uszach, utrata słuchu, „ucho pływaka”,  ból głowy, migrena, ból szyi i ból szczęki. Jest przeciwwskazany, gdy dochodzi do pęknięcia błony bębenkowej, urazu ucha, cięć w skórze uszu, ran uszu i oparzeń, które wpływają na uszy.