fbpx

Ta wiosna jest dla mnie mało łaskawa. Dopiero co wyszliśmy z grypy a tu dziś w nocy ni z tego ni z owego gorączka. I zapalenie piersi…Mała nie chce pić. Od rana kapusta i imbir na zmianę, ale na razie niewiele pomogło, masaż pod ciepłą wodą i częste przystawianie też nie daje rady. Kompresy z rumianku i pasta cynamonowa trochę uśmierzają ból.

Poniżej kilka ajurwedyjskich sposobów na bolesne piersi:

1. Bolesne i obrzęknięte piersi.

W pierwszych dniach karmienia te dolegliwości są wynikiem dużej ilości wydzielającego się pokarmu. Dziecko systematycznie przystawiaj do piersi i to tak, by ściągnęło pokarm do końca w celu zapobieżenia zastoinom. Noworodek podczas ssania nie powinien uszkadzać brodawki i ściągać mleko ze wszystkich kanalików równocześnie (jego usta mają obejmować całą brodawkę wraz z otoczką). Dla złagodzenia bólu rób okłady z liści białej kapusty (zbite, by wydzieliły sok).

Receptura: Uśmierzająca ból pasta cynamonowa: 1 łyżeczkę cynamonu i kilka kropel wody wymieszać na pastę, rozsmarować na piersi i zostawić na kilkanaście minut.

2. Pękające brodawki sutkowe. 

Polecam masaż brodawek miksturą zrobioną z: 2 łyżek oleju z jojoby, 4 kropel olejku różanego i 2 kropel olejku cytrynowego. Pękające brodawki idealnie leczy też smarowanie ich własnym mlekiem. Mleko należy pozostawić do zaschnięcia, a przed karmieniem zmyć.

3. Zapalenie gruczołu mlecznego. 

Masuj grudki: masuj swoją pierś w kierunku sutka dłonią podczas karmienia dziecka lub podczas gorącego prysznica w celu złagodzenia bólu.
Podążaj za dietą redukującą pittę i stosuj wychładzające kompresy z rumianku oraz nakładanie liści białej kapusty.

4. Zaleganie pokarmu. 

Manda agni, czyli słabe trawienie, może spowodować, że kapha (woda i ziemia) gromadzą się w mleku matki. To lepkie, ciężkie mleko może blokować kanały. Jeśli twój apetyt jest niski, spróbuj wlać kilka kropel mleka do szklanki wody: jeśli tonie dominuje w nim kapha. W tym przypadku potrzebujesz pomocy w rozpaleniu trawienia lżejszymi pokarmami i przyprawami.
Zastosuj zioła ułatwiające przepływ pokarmu w piersiach: koper włoski, mniszek lekarski i pokrzywę.

5. Nadmierny wypływ mleka. 

Aby go zatrzymać, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie, pij szałwię.
6. Niedobór pokarmu. 
Zioła, które zwiększają ilość pokarmu, to shatavari, lukrecja i prawoślaz.