fbpx

Tak, to ja leżąca w stokrotkach. Nie, nie odpoczywam, bardzo się denerwuję, że tracę czas. Odpoczywam przy łopacie:):)

Jednym z ważnych celów ajurwedy jest „dostrojenie się do siebie” i uświadomienie sobie jakie ciało i umysł dają ci znaki, że tracisz równowagę. Wtedy z łatwością możesz reagować na nie mając na celu przywrócenie naturalnej równowagi. Każdy, bez względu na przeważającą doszę, może ulec destrukcyjnemu wpływowi stresu, pędu życia, nadmiernej aktywności, tracąc balans.

A zatem każdy potrzebuje odpoczynku, aby wrócić do równowagi, ale każdy też sam decyduje, co dla niego tym odpoczynkiem jest. Jaka forma odpoczynku jest dla niego najlepsza. Mój mąż, kapha – pitta, odpoczywa leżąc na leżaku, czasem popijając do tego piwo. Dla mnie to strata czasu. Moja mama, kapha, odpoczywa spacerując tempem żółwia. Dla mnie to za wolno. Moje dzieci odpoczywają rysując. Ja nie usiedzę tyle w miejscu a już na pewno nie przy kredkach. Mogłabym tak wymieniać dalej, ale nie to jest tu istotne; chciałam pokazać wam jak bardzo różne może być podejście do relaksu i odpoczynku. Ja czuję, że odpoczęłam jak przebiegnę 15 kilometrów albo przekopię pół ogrodu – nie traktuję tego w kategorii pracy. Z kolei strasznie zmęczyłoby mnie siedzenie w miejscu i NIC-NIE-ROBIENIE. Boże broń.

To, jakiej formy odpoczynku potrzebujesz zależy od twojego typu psychosomatycznego i aktualnego vikriti – zarówno fizycznego jak i mentalnego. Umysł i emocje to potężna siła, czasem bardziej musisz odpocząć od nich niż tak po prostu, fizycznie. Praktyka „samoopieki” jest niezbędna do zrównoważenia wszystkich rodzajów energii. Oznacza to priorytetowe traktowanie własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż może ci się wydawać, że poświęcanie czasu sobie jest samolubne lub pobłażliwe, nic nie może być dalsze od prawdy. Jeśli zaniedbujesz siebie i staniesz się wyczerpana lub zachorujesz, nie będziesz w stanie w pełni wyrazić swojej miłości, kreatywności i radości.

Dam ci teraz małą ściągawkę, żeby podpowiedzieć ci czy bardzo potrzebujesz odpoczynku. Jeśli zaznaczysz choć 3 przeważające emocje w poniższych zestawieniach to znaczy, że warto, żebyś zadbała o lepszą formę relaksu niż dotychczas.

Jeśli jesteś konstytucyjną watą i:

pracujesz, by zapomnieć o emocjach, bez odpoczynku, dużo i bardzo szybko się poruszasz, próbujesz „uciec” od swego wnętrza, jesteś zbyt pewna siebie, nerwowa, często zmieniasz nastrój, zdarza ci się histeryzować, nie możesz kompletnie się skupić, popadasz w używki, nie potrafisz znaleźć równowagi wpadając raz w depresję innym razem w eksplozję radości…

Jesteś konstytucyjną pittą i odczuwasz:

agresję, krytykę wobec wszystkich i wszystkiego, urazę do siebię i ludzi, potrzebę bycia aż za bardzo konkretnym w myślach i działaniu, sarkazm, nadmierną drażliwość, masz nadmierne wymagania, niecierpliwość, zazdrość, wrogość lub nie tolerujesz czegoś bardziej niż zwykle…

Jeśli jesteś konstytucyjną kaphą i:

poddajesz się kontroli innych osób, nie masz własnego zdania, wszystko ci jedno, potrafisz nie robić nic przez caly dzień, trudno ci się zebrać w sobie, wykazujesz kompletny brak zainteresowania tym, co się dzieje na świecie, powoli przyswajasz informacje i rozumujesz, nie możesz się skupić, skoncentrować…

zdecydowanie powinnaś poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na odpowiednią dla siebie formę relaksu. I tak znów, to jaka to będzie forma odpoczynku zależy bezpośrednio od ciebie:

  • w zaburzonej energii wata wybieraj kontakt z naturą, słuchanie muzyki, otaczaj się pięknem i sztuką, pójdź na spacer do lasu z psem albo medytuj. Potrzenuj uważność, postaraj się skupić na pozytywach, rozmawiaj z ludźmi, przytulaj się z dziećmi lub z drzewami (możesz do nich mówić), leż na hamaku, głęboko i spokojnie oddychaj – to też może być forma odpoczynku:) Wyłącz radio, telewizor i komputer. Wypracuj sobie właściwe metody, do momentu, gdy poczujesz entuzjazm, kreatywność, chęć do działania, zaczniesz przyciągać do siebie innych ludzi i promieniować energią.

  • w zaburzonej energii pitta skłaniaj się raczej do aktywnego odpoczynku: wybierz się na rower, jogging, popływaj. Kontakt z wodą i ziemią będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Możesz również grać w planszówki, kolekcjonować coś albo czytać książki – wszystko, co sprawia, że nie masz frustrującego poczucia straty czasu. Oznaki odpoczynku to: radość, spostrzegawczość, koncentracja, kreatywność, pasja, inspiracja, przedsiębiorczość.
  • w zaburzonej energii kapha odpoczynek nie powinien być bierny, choć taki na pewno najbardziej przypadłby ci do gustu. Tak, jak mój mąż z kuflem lub lodami w dłoni ułożyłabyś się na hamaku licząc niebieskie obłoki. Niestety ta forma odpoczynku jest dobra tylko w momencie, kiedy wcześniej porządnie się zmęczysz na worku treningowym, na siłowni albo bawiąc się z dziećmi w berka. Może pójdź na spacer? Postaraj się do odpoczynku uaktywnić inne zmysły, może ugotuj coś dobrego? Posłuchaj bardziej energetyzującej muzyki albo wybierz się na masaź. Możesz też w ramach odpoczynku zachęcić do współodpoczywania partnera. Wszystko, by poczuć, że wraca ci siła i chęć do działania, masz więcej cierpliwości, odwagi, by stawić czoła wyzwaniom dnia codziennego, wraca ci wiara w to, co robisz i miłość do wszystkiego, co cię otacza. Wraca twoja stabilna kapha:)