fbpx
Wiedziałam, że to mała kapha, wiedziałam jak może skończyć się u niej ten niewinny katar w trzecim miesiącu życia, a jednak mimo znajomości teorii…nic z tym nie zrobiłam. Może uwierzyłam w jej mega odporność, może zasugerowałam się Krzysiem, który leków i chorób na oczy nie widział a może byłam w swoim świecie obowiązków, rzeczy na już do zrobienia i realizowania pomysłów, na które nigdy nie ma czasu. Na pewno uśpiło moją czujność ząbkowanie, ni stąd ni zowąd pojawiły się Mai 2 zęby:) Według mojej wiedzy ząbkowanie u dzieci kapha nie obędzie się bez wylewania płynów ze wszystkich otworów głowy, więc pomyślałam, że ten katar na pewno stąd. I w ogóle nie gorączkowała, ciągle pogodna i z apetytem… Przyczyn może być wiele, ale pewne jest, że zawaliłam sprawę konkretnie. Na szczęście skończyło się w domu, a nie na oddziale. I mam nadzieję, że tak zostanie, choć cały czas wyrzucam sobie, że nie podjęłam żadnych działań prewencyjnych kiedy była na to pora. Codziennie na ile się uda nebulizuję ją solą fizjologiczną, podaję dicoflor i bawię się w huśtawkę odwracając do góry nogami, żeby wszystko, co niechciane spłynęło:) Szczęściem w nieszczęściu nie układam jej na plecach – w dzień jest raczej w chuście lub na brzuchu, w nocy u mnie na brzuchu lub na boku – tym samym mniej tej flegmy miało okazję spłynąć:) Piję bardzo dużo imbiru i czystka mających działanie bakterio i wirusobójcze, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (może właśnie dlatego nie gorączkowała?). Mała dużo je, więc mam okazję przemycić jej trochę imbirowego mleka:):)
Oto kilka ajurwedyjskich metod zapobiegawczych, które lepiej podjąć zanim z igły będą widły….idąc moim przykładem pamiętajcie, że lepiej zapobiegać kiedy już coś się wykluwa niż potem leczyć i siedzieć tygodniami w domu jak w szklanym zamku z dwójką stale marudzących i nudzących się dzieci:):)
a mi należy się porządny kopniak na opamiętanie:)
· Podrażnienie i zablokowanie górnych dróg oddechowych, popularne w okresie wiosennym i jesiennym jest skutkiem nierównowagi dosz wata i kapha. Najlepszym znanym remedium na stany grypowe, katar i zaflegmienie jest świeży imbir – jeśli maluch nie toleruje imbiru w postaci herbatki, możesz dosładzać ją miodem
· Gotuj dziecku lekkie, ciepłe i łatwostrawne produkty, najlepiej warzywa na parze, owoce, pełnoziarniste produkty a unikaj nabiału, bananów, słodyczy, mięsa, produktów pszenicznych, produktów mrożonych i smażonych. Daj mu też dużo ciepłych płynów, usprawniających przepływ substancji w kanałach ciała i utrzymujących odpowiednie nawodnienie organizmu.
· Kilka razy dziennie podaj maluchowi napar z świeżego imbiru, cynamonu i kardamonu z dodaną do niego tuż przed spożyciem łyżeczką miodu; jeśli karmisz – pij go też sama
· Na przeziębienie, któremu towarzyszy kaszel, możesz podać starszemu dziecku do picia herbatkę zawierającą: ¼ łyżeczki świeżego korzenia imbiru, 8 liści bazylii, 2 ziarenka pieprzu czarnego, 2 nasiona kardamonu, szklankę wody, ½ łyżeczki kurkumy, 2 goździki i 5 listków mięty.
· Dla udrożnienia dróg nosowych zrób malcowi inhalację ze świeżego imbiru, różanecznika lub eukaliptusu rozmoczonego w gorącej wodzie. Jeśli maluch ma zapchane zatoki zrób mu inhalację z kilku łyżek nasion kolendry zagotowanych w 4 filiżankach wody. Możesz też nebulizować dziecko solami fizjologicznymi.
· Podawaj dziecku herbatkę z lukrecji lub lipy (łyżka stołowa na 2 filiżanki wody – gotować aż zmniejszy swą objętość o połowę). Jeśli toleruje podawaj dziecku herbatkę z czystka.
· W razie silnego kaszlu, podawaj dziecku mocną herbatkę z kopru włoskiego z cukrem palmowym
· Jeśli dziecko je czosnek, podaj mu ugotowany lub zrób wywar z 4 ząbków czosnku na szklankę wody
· Do gotowania dodawaj kurkumy, pieprzy czarnego, imbiru, cynamonu, kardamonu lub goździków
· Zadbaj o dużą ilość witaminy C z naturalnego pożywienia: kwaśne owoce oraz kiszone warzywa będą doskonałe; podawaj dziecku syropy z czarnego bzu, pędów sosny, cebuli czy pigwy
· Nie kąp dziecka jeśli ma gorączkę, osłabienie lub silny katar
· Wietrz porządnie w domu, jeśli ma tylko katar możesz wyjść z nim na świeże powietrze
· Jeśli przeziębieniu towarzysz gorączka możesz podać dziecku herbatkę z tulsi (bazylia azjatycka); możesz zrobić też wywar z łyżki rozgniecionego czosnku, filiżanki wody i ¼ fil. posiekanej bazylii gotowanych do zmniejszenia objętości o połowę i podawać dziecku po pół łyżeczki dwa razy dziennie. Inna mikstura przygotowywana z dwóch filiżanek wody, 3 goździków, szczypty kardamonu, 2 łyżek anyżu, 7 liści bazylii i łyżki cynamonu i gotowana aż zmniejszy swoją objętość o połowę i przecedzona może być spożywana raz dziennie.