fbpx

 

Zaraz zaraz o czym to ja miałam…

 

 

 

Na pewno tobie też się to zdarza. Pamiętasz o jakiejś rzeczy, idziesz to zrobić i dosłownie za sekundę… O kurczę, co ja miałam zrobić? Natłok obowiązków, gonitwa myśli, żeby zdążyć z kolejną rzeczą, układanie planów bez pokrycia, hałasujące się dzieci i plątające się przy tym wszystkim wiecznie głodne psy:) Zapamiętanie co miałam właśnie teraz zrobić, z każdym dniem wydaje się być coraz trudniejsze. I mam nadzieję, że to jeszcze nie jest czas menopauzy:)

 

 

 

Tipów na łatwiejsze i szybsze zapamiętywanie jest po dziurki w nosie. Ale w zasadzie nie o to sprawa się rozchodzi, tylko o twój aktualny stan umysłu i twoje możliwości poznawcze związane z zasobami energii określonymi przez prakriti. Zacznijmy od tych ostatnich a skończmy na ciekawostkach i poradach.

 

 

 

Generalnie za dobrą pamięć ale i cały stan emocjonalny, szybkie przetwarzanie oraz przekształcanie wrażeń zmysłowych odpowiada jedna z poddoszy pitty – sadhakapitta, ulokowana w sercu. Jak na element pitty przystało, kojarzona jest z kolorem żółtym. Żółty – ciepły i energetyzujący, wzmaga szczęście i kreatywność, poprawia procesy logicznego myślenia, pamięć i wzbogaca intelektualnie, działa inspirująco i pobudzająco; ogólnie to kolor poznania, wiedzy i inteligencji. To, jak pamięć „płynie” na zewnątrz, czyli jak ją przetwarzasz i wykorzystujesz zależy od udanawaty, poddoszy energii wata, która rozciąga się „od środka na zewnątrz” i odpowiada za wszystko, co związane jest z siłą ekspresji, witalnością i wysiłkiem organizmu w sferze fizycznej i psychicznej.

 

 

 

 • Jeśli przeważa u ciebie dosza wata cieszysz się doskonałą pamięcią krótkotrwałą, która tak samo szybko wchodzi jak i wychodzi z twojej głowy. Zawdzięczasz to sprawnie działającej poddoszy udanawata, która kumulowanie wiedzy uważa za zbędne zaśmiecanie przestrzeni mózgu:) Jesteś w stanie przypomnieć sobie odgłosy i zapachy, ale z matematyką bywa różnie… W dodatku jest ci się trudno skupić, bo tyle myśli nasuwa się po przeczytaniu jednego fragmentu. Tyle problemów, dylematów, czegoś, nad czym warto podumać trochę dłużej…ah tak, miałaś się nauczyć tych dwóch wersów a nie nad nimi rozmyślać!
 • Wraz z postępującą dominacją energii pitta, twoja pamięć staje się coraz lepsza. Charakteryzuje ją bystrość i łatwe kojarzenie faktów. Możesz swobodnie sięgnąć głębiej i przypomnieć sobie więcej – szczególnie jeśli w procesie zapamiętywania towrzyszył ci zmysł wzroku. Możesz z łatwością zapamiętać układ przestrzenny i rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach, w których byłeś tylko raz w życiu albo odtworzyć trasę przebiegniętego maratonu, ale nie zaśpiewałabyś refrenu z dopiero co odsłuchanej piosenki.
 • Jeśli przeważa u ciebie kapha, twoja pamięć długotrwała jest doskonała. Uczysz się co prawda dłużej i nie tak szybko, ale za to rezultaty są wyśminite. Wiersz z podstawówki? Proszę bardzo, już recytujesz. A może wzór na pole trapezu albo data bitwy pod Termopilami? Zapamiętasz wszystko, co chcesz i to na bardzo długo. Niestety każdy kij ma dwa końce, szczególnie w małżeństwie… Wypominanie słów z błahych kłótni może męczyć cię przez całe życie, bo ludzie z dominacją energii kapha ich nie zapominają:)

 

 

 

Vikriti – twój aktualny stan zarówno fizyczny jak i emocjonalny, może być kompletną mieszanką i wskazywać na zaburzenia wszystkich trzech energii i poddosz. Jedną z cech charakterystycznych całego szeregu nieprawidłowości, które pociąga za sobą stan zaburzenia jest niemożliwość koncentracji. Jesli nie możesz skoncentrować się na czymś nie ma szans na zapamiętanie, zapewne przetestowałaś to już wiele razy próbując pracy przy radiu, telewizorze, rozmawiając przez telefon albo nawet zajadając w międzyczasie orzechy. Rozproszenie uwagi i dekoncentracja sprawiają, że możesz czytać coś setki razy a i tak nic z tego nie wyciągniesz! Przeciwnie – koncentrując się na rzeczy, którą właśnie robisz, jesteś w stanie wykorzystać z niej sto procent możliwości: czy to czytając, czy to ucząc się wiersza na pamięć czy tez jedząc albo biegając. Nieważne co robisz, ważne, że koncentrujesz na tym swoją uwagę, a od razu zyskujesz. Jeśli za żadne skarby nie udaje ci się skupić uwagi na wykonywanej czynności, zastanów się co jest tego przyczyną. Czy gnębiące cię problemy? Czy stres i nadmiar obowiązków? Brak czasu i chęć robienia wielu rzeczy na raz, żeby go zyskać?

 

Najprawdopodobniej, tak jak u mnie, problem słabej pamięci krótkotrwałej nie wiąże się u ciebie z żadną chorobą, w tym demencją, tylko ze wzrostem czynników zaburzających możliwość skupienia się i koncentracji. Receptą niestety nie będzie łykanie cudownej kapsułki z witaminą B6 i magnezem a długotrwała praca z treningiem uważności, technikami oddechowymi i wreszcie wypracowanie efektywnych metod radzenia sobie ze stresem. Przede wszystkim zwróć uwagę na stan twojego vikriti – jeśli nie jesteś w harmonii z sobą i ze światem, takie proste rzeczy jak zapamiętanie pinu do telefonu mogą urosnąć do rozmiarów góry lodowej…

A teraz kilka ajurwedyjskich pomysłów na poprawę/wzmocnienie twojej pamięci:

1. Oddychaj:) Pranajamy – anuloma vinoma i alternatywne oddychanie nosem to praktyki stymulujące obydwie półkule mózgowe i poprawiają pamięć

2. Ruszaj się! poprawiając krążenie, zwiększasz dopływ krwi do mózgu a tym samym usprawniasz jego funkcjonowanie. Zwróć szczególną uwagę na pozycje odwrócone oraz stabilizujące, takie jak jogiczne asany: Adho Mukha Sukhasana, Ardha Chandrasana, Dhanurasana, Parivritta Utkatasana, Urdhva Prasarita Eka Padasana, Virasana, Vrksasana, Viparita Karani

 

3. Ucz się i przyswajaj nową wiedzę:) Stare powiedzenie, że człowiek całe życie się uczy to święta prawda – w różnym kontekście oczywiście, ale pod kątem pamięci pomyśl sobie, że pamięć jest jak mięsień – jeśli go nie użyjesz, wiotczeje i to samo dzieje się z pamięcią. Wytęż więc umysł, zapamiętując wybrane przez siebie słowa, wiersz lub może coś z obcego języka na pamięć. Postaraj się ćwiczyć pamięć każdego dnia, stawiając sobie poprzeczkę coraz wyżej.

 

4. Dokarmiaj swój mózg – potrzebuje przede wszystkim glukozy, ale i witamin z grupy B, magnezu, kwasów omega-3 oraz innych składników niezbędnych do przebiegu prawidłowych procesów myślowych. To największa i najbardziej skomplikowana maszyna w twoim ciele – nic więc dziwnego, że paliwo, które do niej dostarczasz musi być dobrej jakości a przede wszystkim musi być go dużo. Wśród najlepszych produktów usprawniających działanie pamięci ajurweda poleca miód, migdały blanszowane, masło ghee, mleko a także sezam.

 

5. Śpij ile potrzebujesz. Ni mniej ni więcej. Sen odgrywa ważną rolę w konsolidacji pamięci, procesie, w którym wspomnienia krótkotrwałe są wzmacniane i przekształcane w wspomnienia długotrwałe.

 

6. Medytuj, módl się lub trenuj uważność – te trzy formy usprawniają pracę mózgu, odstresowują, poprawiają pracę gruczołów dokrewnych. Badania sugerują, że medytacja może zwiększyć istotę szarą (substancję szarą) w mózgu i poprawić przestrzenną pamięć roboczą (zdolność do przechowywania i przetwarzania w umyśle informacji o położeniu obiektów w przestrzeni)

 

7. Utrzymuj dobrą kondycję organizmu i strzeż się przed otyłością. Otyłość jest czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, pamiętaj o tym sięgając po kolejną łyżeczkę cukru do kawy… Pamiętaj też, że żywność przetworzona, w tym rafinowane cukry prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi, co z czasem może uszkodzić mózg.

 

8. Unikaj alkoholu – niby oczywiste, a jednak warto wspomnieć, że alkohol ma działanie neurotoksyczne na mózg czyli zmniejsza wydajność pamięci

 

9. Pamiętaj o przeciwutleniaczach i żywności przeciwzapalnej w diecie. Teraz na czasie są jagody, poziomki i inne owoce bogate w związki przeciwutleniające, idealne dla pracy mózgu. Możesz też skorzystać z pysznego kakao lub gorzkawej kurkuminy:)

 

10. Zioła: tak, jest ich dużo i każde na swój sposób będzie memory-boostem. Ale pamiętaj, że zioła nie są wyjściem z sytuacji jeśli wszystko dookoła będzie zaburzone. Skorzystaj z ziół jako pomoc dodatkowa w procesie detoksyfikacji ciała i umysłu. Wybierz ajurwedysjkie neurotoniki takie jak brahmi, ashwagandha, tulsi, jatamansi, shankhpushpi lub europejską bazylię, tatarak.

_________________________________________________________ 

 

I’m sure, that you also know how it is. You remember about something, you are going to do it and just in one sec… Damn, what I was actually going to do…? Too many responsibilities, race of thoughts and many attempts to be able to manage with all this stuff, so many plans, noisy kids and hungry dogs in between 🙂 Being able to remember what I was really going to do is getting harder and harder every day. I hope that it’s not because of menopause 🙂

 

There are many tricks to get your memory in better shape. But to be honest – it’s not the case. The case is your actual state of mind and your cognitive possibilities, which are connected with your energy resources, which are determined by your prakriti. Let’s begin with analysing them and then I will share with you some interesting facts and advices.  

 

Generally, for good memory and our whole emotional state and also transforming sensory experiences is responsible one from Pitta’s subdoshas –  Sadhakapitta, which is located in our heart. Because it’s Pitta element, it’s connected with yellow colour. Yellow is warm and energizing. Increases sense of happiness and creativity, helps with logical thinking process, supports memory and our whole intellect. It acts inspiring and motivating – it a colour of knowledge and intelligence. 

 

The way, in which your memory “flows” to the outside, so how it is processed and used is determined by Udana Vata – one of Vata’s subdoshas, which comes from inside to the outside and is responsible for everything, which is connected with expression, vitality and our physical or psychological effort. 

 

 • If you have more Vata, you’re short-term memory is better, which makes you study easily and… forget easily. It’s thanks to your Udana Vata subdosha, which treats cumulating of wisdom as something, which is like a garbage for your brain 🙂 You’re able to remind smells and sounds, but with matematics it’s not so easy… In addition, it’s hard for you to focus, because you have so many thoughts coming around after reading one chapter. So many problems, dilemmas, aspects, which are worth do wonder for a longer period of time… ach, yes, you were supposed to memorise these two verses, not thinking about them!
 • If you are Pitta dominant, your memory becomes better. It’s clear and makes you able to easily associates facts. You can freely go deeper and remind yourself more – especially, if you were using your sight sense during the proccess of memorizing. It’s easy for you to remember the spatial layout and furniture arrangement in any room, in which you were even once in your life or to recreate the route of marathon, but you would not be able to sing the chorus of song, which you’ve just heard. 
 • If you’re Kapha predominant, your long-time memory is excellent. You need a little bit more time to study and your pace is not so fast, but the results are brilliant. A poem, which you memorised when you were a child? No problem! Pattern for trapeze field or date of Battle of Thermopylae? You remember everything you need for a looong time. Unfortunately, every stick has two ends, especially in marriage… Remembering words from some silly argues can harrow you for whole your life, because Kapha people never forget them 🙂 

 

Vikriti – your actual mental and physical state can be a total mix and show imbalance of every dosha and subdosha. One of the characteristics of the whole line of irregularity is lack of concentration. If you’re not able to concentrate, you’re also unable to memorise. Probably you’ve tested this many times, when you were trying to work during listening to radio, tv, talking through phone or eating some nuts in a meanwhile. 

 

Thanks to distraction and mind-wandering you can read something for one hundred times and don’t remember anything! On the other hand, when you concentrate on thing, which you are actually doing, you are able to make 100% out of it – whether it’s reading, eating, running or memorizing a poem. It doesn’t matter what you’re doing, it matters that you concentrate and gain. If you’re totally not able to concentrate, think for a minute what can be the cause of this state. Maybe you have some unsolved problems? Stress or too much responsibility? Lack of time and doing too many things at once to get it back? 

 

Probably, if your situation is similar to mine, the cause of bad short-term memory is not connected to any disease like dementa, but with a big amount of factors, which distract you. The resolution won’t be as easy as taking a pill with vitamin B6 and magnes, but long-term work with mindfulness training, breathing techniques and getting to know effective stress management methods. 

 

Firstly, look at your Vikriti – if you’re not balanced and in state of harmony with yourself and world around you, easy things like remembering PIN code to your phone can look like an iceberg…

 

Here are some ayurvedic tips for getting your memory better:

 • Breathe 🙂 – pranayamas like Anuloma Viloma are stimulating two hemisphere of your brain and get your memory better
 • Move! Thanks to moving your circulation, you work on getting more blood to your brain and you help it to function better. Pay attention to upside down asanas like: Adho Mukha Sukhasana, Ardha Chandrasana, Dhanurasana, Parivritta Utkatasana, Urdhva Prasarita Eka Padasana, Virasana, Vrksasana, Viparita Karani
 • Learn and get new knowledge 🙂 There is an old saying, that man learns all his life and it’s totally true – when it comes to your memory, you can treat it like a muscle. If you won’t use it, it gets weaker. Try to focus and remember some words, poem or something from the foreign language. Take an attempt to exercise your memory every day, putting the cross-beam higher and higher. 
 • Feed your brain – it needs mostly glucose, but also vitamins from B group, magnes, omega 3 fatty acids and other elements, which are necessary to its proper functioning. It’s the biggest and the most complicated machine in your body – no wonder, that fuel, which you give it, should be the best quality and in the biggest amount. The best products, which are improving your memory, according to Ayurveda are: honey, blanched almonds, ghee, milk and sesame. 
 • Sleep as much as you need – not less, not more. Sleep plays an important role in memory consolidation – during this process short-time memories are transformed into long-term memories.
 • Meditate, pray or train your mindfulness – these three forms are improving your memory functions, bring you into relaxed state and help your glands to work better. The researchers suggest, that meditation can increase periaqueductal gray in your brain and improve the ability to keep and process informations about placement of object in the space. 
 • Keep yourself in shape and fit. Obesity is a factor, which decreases cognitive functions. Remember about it, when you take another spoon of sugar to your coffee. Processed foods and refined sugars are leading to increase the sugar blood level, what can damage your brain in long distance of time. 
 • Avoid alcohol – that seems obvious, but it’s worth to mention, that alcohol has neurotoxic action, so it decreases memory’s productivity. 
 • Remember about antioxidants and food, which is alkalizing. Now you can take use of berries, wild strawberries and other fruits, which are excellent for your brain improvement. You can also take advantage of cacao or curcuma 🙂 
 • Herbs: there are so many and almost every of them is some kind of memory booster. But remember, that herbs are not a solution, when everything else is disturbed. Treat herbs as additional help in mind and body detoxification process. Choose ayurvedic neurotonics like Brahmi, Ashwagandha, Tulsi, Jatamansi, Shankhpushpi or european Basil and Sweet Flag.