fbpx
Najprościej mówiąc, trądzik to choroba skóry, w której nadmierna produkcja wydzieliny z gruczołów łojowych prowadzi do zablokowania mieszków włosowych. Jest to najczęstszy problem nastolatków stąd w ajurwedzie nazywa się yauvanpidika; yauvan oznacza „dorastanie”, a pidika oznacza „krosty lub grudki”. Inne określenie to mukhdushika. Mukha oznacza twarz, a dushika jest tym, co niszczy piękno twarzy. Trądzik zwykle zajmuje twarz, plecy i ramiona a może pojawiać się pod postacią zaskórników, pryszczy lub innych nieestetycznych zmian skórnych.
Rodzaje: 

Zasadniczo trądzik jest rezultatem kombinacji braku równowagi wszystkich trzech dosz: nierównowaga energii wata powoduje upośledzenie trawienia i gromadzenie się ama; energia pitta wpływa na krew i wątrobę, a więc jej nierównowaga prowadzi do stanu zapalnego tych elementów; z kolei nadmiar energii kapha, która kontroluje produkcję sebum, powoduje zatykanie porów. Ta mieszanka upośledzonego trawienia, gromadzenia niestrawionego pokarmu, stanów zapalnych i nadmiernej produkcji łoju stwarza wprost idealne środowisko dla rozwoju bakterii powodujących przewlekły trądzik, który może wyglądać różnie:
Typ Wata: trądzik ma zwykle postać mniejszych, suchych i bolesnych wyprysków
Typ Pitta: trądzik jest bardziej czerwony i czesto wypełniony ropą
Typ Kapha: Trądzik jest bardziej torbielowaty
Tak, jak różne są typy skóry, tak różne są rodzaje trądziku i inne w stosunku do nich metody leczenia. 
Przyczyny:
1. Zacznę od tej, którą łatwiej omówić: trądzik może pojawić się w początkowym etapie oczyszczania. Z ciała, podczas oczyszczania, wydobywają się różnorodne toksyny, powodując wiele efektów ubocznych terapii, np. gorączkę, biegunkę na przemian z zatwardzeniem, swędzenie, nadmierną potliwość, bóle głowy, brak energii i ogólne zmęczenie oraz właśnie trądzik, wypryski lub krosty. Nie należy ze względu na nie przerywać kuracji – efekty ustąpią same, gdy ciało będzie dostatecznie oczyszczone.

2. Trądzik oczywiście jest symptomem wysokiego poziomu pitty w organizmie. Stan twojej skóry może pogorszyć nie tylko nadmierne spożycie tłustych, pikantnych, słonych i kwaśnych potraw ale również złość, nienawiść, frustracja, gniew – te emocje, które wpływają bezpośrednio na pracę wątroby a integralnie związane są z pittą.

3. Jeśli jesteś nocnym markiem trądzik może ci towarzyszyć nie tylko w młodości. Skóra potrzebuje odpoczynku w nocy. Macierz komówrkowa musi się wyspać:) Poważnie. Skóra, tak, jak cały twój organizm reaguje na światło, temperaturę, wilgotność, słowem na wszystko, co składa się na rytm dnia i nocy.

4. Stres i niepokój towarzyszące ci każdego dnia wyprowadzają cię z równowagi – niestety dają sietny podkład do tworzenia się ama, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na tworzenie trądziku. Ustaliliśmy już, że temat stresu jest długi i szeroki w każdym kontekście, więc nie ma co więcej tutaj go wałkować. Chcę tylko, żebyś miała świadomość, że stres może być bezpośrednią przyczyną twojego na przykład pięćdziesięcioletniego trądziku młodzieńczego:)

5. Kosmetyki – jeśli używasz ich rozsądnie, są dobrej jakości, organicznego pochodzenia i przyjazne dla twojej skóry jest ok. Ale nadużywanie kosmetyków ma bezpośredni wpływ na skórę twarzy, zatykanie porów i ścieranie delikatnych, naturalnych górnych warstw skóry. Zadaj sobie pytanie czy nie warto zadbać o naturalne piękno, naturalnie promienną skórę podnosząc swój poziom ojas zamiast nakładać kolejne warstwy kosmetycznych upiększaczy? Kosmetyki, oleje i naturalne wspomagacze skóry stosowane są od zarania dziejów, ale pamiętaj, że prawdziwe piękno zawsze pochodzi od środka. Innymi słowy, gdy zbalansowane są wszystkie trzy dosze budujące twoją konstytucję, w ciele nie gromadzą się złogi i toksyny a poziom odżas jest wysoki, skóra będzie naturalnie błyszczeć i tryskać zdrowym wyglądem.

6. Cechuje cię konstytucja pitta z jej naturalnymi tendencjami: słaby wzrok, wrażliwość na światło oraz bardzo wrażliwa skóra podatna na przebarwienia, wypryski, liszaje, pokrzywki i inne dolegliwości. Szczególnie istotne jest to podczas masażu, gdyż bardzo wrażliwa skóra pitty może szybko przejść w stan zapalny jako odpowiedź na podrażnienia wywołane nieodpowiednimi ruchami czy olejem.

7. Zmiany hormonalne, huśtawki w ich wydzielaniu, zarówno w czasie dorastania jak i zwyklej miesiączki czy w okresie ciąży są bardzo „popularną” przyczyną trądziku w różnych jego odmianach. Niezrównoważone hormony wpływają bezpośrednio na pracę gruczołów łojowych, które z kolei wytwarzają więcej sebum. O PMS pisałam tutaj.

8. Wysypki trądzikowe (podobne do trądziku) mogą czasami być spowodowane przez leki, takie, które mogą zmieniać chemię lub hormony organizmu, np. sterydy androgenne albo leki zawierające bromki lub jodki.

9. Trądzik i podobne mu wysypki może być też oznaką nietolerancji pokarmowej lub alergii!

Jak sobie poradzić:
Ponieważ trądzik jest tylko odpowiedzią organizmu na to, co dzieje się wewnątrz, stosowanie  kremów, antybiotyków i balsamów jest działaniem tylko maskującym objawy.  Leczenie trądziku według ajurwedy obejmuje odpowiednią dietę, styl życia i niektóre specjalistyczne kombinacje ziół, które pomagają zwalczyć dolegliwość od jej pierwotnej przyczyny. Pamiętaj, że rodzaj leczenia musi być też dostosowany do dominującej u ciebie doszy a zatem twojego metabolizmu oraz kondycji skóry. A zatem w zalezności od przyczyny oraz uwzględniając różny rodzaj skóry i trądziku leczenie  powinno koncentrować się na działaniu SOS, czyli szybkiej walce z objawami (trądzik widoczny na skórze) oraz działaniu likwidującym bezpośrednią głęboką przyczynę (proces długotrwały – przywrócenie równowagi energii).
W leczeniu wykorzystaj poniższe wskazówki:
– wprowadź dietę balansującą pittę, unikaj przypraw, fermentowanego, nadmiernie przesolonego i kwaśnego jedzenia, potraw smażonych na głębokim tłuszczu oraz alkoholu i wszelkich stymulantów. Dietę do regulacji pitty znajdziesz tutaj. 
– korzystaj tylko ze sprawdzonych, bazujących na składnikach naturalnych, organicznych kosmetyków zgodnie z ajurwedyjską zasadą, żeby na skórę nakładać tylko to, co możesz zjeść:)
– Pamiętaj o diecie bogatej w witaminę C i przeciwutleniacze. Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni cię przed szkodliwym działaniem wolnych rodników a tym samym zapobiega powstawaniu trądziku. W ajurwedzie poleca się amlę, ale możesz pić sok z marchewki albo buraka, które przyczyniają się do oczyszczania krwi.
– Zrób mieszankę sproszkowanych nasion kolendry, kopru włoskiego, bazylii, kurkumy i amli w równych częściach. Wszystkie te nasiona i zioła są pełne przeciwutleniaczy. Pół łyżeczki tego proszku spożywaj na 15 minut przed obiadem i kolacją (zalewając gorącą wodą)
– W swojej książce ” Ajurweda. Księga domowych sposobów leczniczych”, Vasant Lad podaje przepis na mieszankę ziołową kutki, guduchi i shatavari: mieszankę równych proporcji trzech tych ziół spożywaj 3 razy dziennie w ilości 1/4 łyżeczki. Po posiłku umieść proszek na języku i popij.
– Możesz też natrzeć się na noc świeżym melonem, który ma ekstremalnie chłodzące właściwości przez co pacyfikuje wzmożoną doszę pitta podczas gdy leczy i zmiękcza skórę. 
– Rano na pusty żołądek spożywaj 1 łyżeczkę ghee z ¼ łyżeczki kurkumy (regularne wewnętrzne stosowanie kurkumy, w postaci łyżeczki rozpuszczonej w gorącej wodzie lub mleku pomaga zachować piękną i promienną skórę. Łagodzi również trądzik i wszelkie zmiany na skórze twarzy, oczyszcza bowiem krew i uwalnia szkodliwe toksyny zalegające pod warstwą skóry).
– W godzinę po każdym posiłku pij filiżankę naparu z nasion kminu, kolendry i kopru włoskiego 
– Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu w ciągu dnia.
– Na zmienione chorobowo miejsca możesz nakładać leczniczą pastę z mąki z cieciorki zmieszanej z wodą i pozostawić ją do wyschnięcia na około 30 minut przed spłukaniem. 
– Nie wystawiaj buzi do słońca – słońce wysuszy krosty ale ich nie usunie:)
– Nie wolno wyciskać trądzikowych krost – prowadzi to do rozszerzenia infekcji i powstawania blizn 
– Jeśli biegasz lub intensywnie się pocisz przy wykonywaniu ćwiczeń to niedobrze. Stosuj na podrażnioną przez pot skórę okłady z aloesu.
Jeśli w twojej konstytucji dominuje wata i walczysz z trądzikiem pamiętaj także o:
* właściwym nawodnieniu
* zdrowych tłuszczach w diecie
* nawadniającym, odżywczym pożywieniu z przewagą smaku słodkiego (ale nie czekolady:)
* utrzymywaniu codziennej rutyny
* masażach olejowych
* herbatkach tulsi
Jeśli w twojej konstytucji dominuje pitta i walczysz z trądzikiem pamiętaj także o:
* łagodzeniu i lekkim nawilżaniu skóry zamiast jej złuszczania czy suszenia. Możesz stosować przeciwzapalne żele ziołowe np. aloesowy.
* wyeliminowaniu produktów drażniących wątrobę oraz wszystkich, których nie tolerujesz
* wzmacniaj wątrobę wszelkimi możliwymi sposobami i wprowadź do diety dużo gorzkich ziół
* możesz też morsować
* używaniu olejku z drzewa herbacianego
Jeśli w twojej konstytucji dominuje kapha i walczysz z trądzikiem pamiętaj także o:
* wyeliminowaniu z diety obciążających, śluzotwórczych produktów jak cukier, nabiał czy pszenica
* zwiększeniu ilości ruchu:) Jesli nie poruszysz limfy tworzą się zastoje
* używaniu oleju z neem

Acne is a skin disease in which excessive production of sebaceous secretions leads to blockage of the hair follicles. This is the most common problem among teenagers, hence it is called yauvanpidika in Ayurveda; yauvan means 'growing up’ and pidika means 'pustules or papules’. Another term is mukhdushika. Mukha means face, and dushika is what destroys the beauty of the face. Acne usually affects the face, back and shoulders and may appear as blackheads, pimples or other unsightly skin lesions.

types:

Basically, acne is the result of a combination of imbalances in all three doshas: Vatta energy imbalance causes digestive impairment and ama accumulation; pitta energy affects the blood and liver, so its imbalance leads to inflammation of these elements; in turn, excess kapha energy, which controls sebum production, causes clogged pores. This mixture of impaired digestion, accumulation of undigested food, inflammation and excessive sebum production creates an ideal environment for the development of bacteria that cause chronic acne, which may look different:

Vatta type: Acne is usually in the form of smaller, dry and painful pimples

Pitta type: acne is more red and often filled with pus

Kapha type: Acne is more cystic

Just as the types of skin are different, so are the types of acne and the different treatments for them.

Causes:
1. I’ll start with the one that is easier to discuss: acne may appear at the initial stage of cleansing. Various toxins come out of the body during cleansing, causing many side effects of therapy, e.g. fever, alternating diarrhea with constipation, itching, excessive sweating, headache, lack of energy and general fatigue, and acne, pimples. Do not stop the treatment because of it – the effects will disappear on their own when the body is sufficiently cleansed.

2. Acne is obviously a symptom of a high level of pitta in the body. The condition of your skin can be aggravated not only by excessive consumption of fatty, spicy, salty and sour foods, but also by anger, hatred, frustration, anger – those emotions that directly affect liver function and are integrally associated with pitta.

3. If you are a night owl, acne can be with you not only in your youth. The skin needs rest at night. The cellular matrix must sleep well 🙂 Seriously. The skin, just like your whole body, reacts to light, temperature, humidity – everything that makes up the rhythm of day and night.

4. Stress and anxiety that accompany you every day upset you – unfortunately, stress give you a rich foundation to create ama, which in turn has a direct impact on the formation of acne. We have already established that the subject of stress is long and wide in every context, so there is no need to emphasize it here. I just want you to be aware that stress can be a direct cause of your fifty-year-old acne, for example 🙂

5. Cosmetics – if you use them wisely, they are of good quality, organic origin and friendly to your skin is ok. But overuse of cosmetics has a direct effect on the skin of the face, clogging pores and abrasion of delicate, natural upper layers of the skin. Ask yourself whether it is worth taking care of the natural beauty, naturally radiant skin by raising your ojas level instead of applying subsequent layers of cosmetic beautifiers? Cosmetics, oils and natural skin aids have been used since the dawn of time, but remember that true beauty always comes from within. In other words, when all three doshas building your constitution are balanced, the body does not accumulate deposits and toxins and the level of ojas is high, the skin will naturally shine and gush with a healthy appearance.

6. If you are characterized by the pitta constitution – this energy leads to its natural tendencies: poor eyesight, sensitivity to light and very sensitive skin susceptible to discoloration, blemishes, lichen, urticaria and other ailments. This is particularly important during massage, because very sensitive pitta skin can quickly go into inflammation as a response to irritation caused by inappropriate movements or oil.

7. Hormonal changes both during adolescence and normal menstruation or during pregnancy are a very „popular” cause of acne in its various forms. Unbalanced hormones directly affect the work of the sebaceous glands, which in turn produce more sebum. I wrote about PMS here

8. Acne, rashes can sometimes be caused by medicines that can change the body’s chemistry or hormones, such as androgenic steroids or bromide or iodide containing medicines.

9. Acne and related rashes can also be a sign of food intolerance or allergies!

How to handle it:
Because acne is just the body’s response to what is happening inside, using creams, antibiotics and lotions you only masking symptoms. Ayurvedic acne treatment includes a proper diet, lifestyle and some specialized combinations of herbs that help fight the ailment from its original cause. Remember that the type of treatment must also be adapted to the dosha that dominates you, and therefore your metabolism and skin condition. Therefore, depending on the cause and taking into account the different types of skin and acne, treatment should focus on the action of SOS, i.e. rapid fight against symptoms (visible acne on the skin) and action eliminating the immediate deep cause (long-term process – restoring energy balance).

Use the following tips for treatment:

– Enter a pitta balancing diet, avoid spices, fermented, over-salted and acidic foods, deep fried foods,  alcohol and stimulants. You can find a pitta diet here.

– use only based on natural ingredients, organic cosmetics in accordance with the Ayurvedic principle, to apply on the skin only what you can eat 🙂

– Remember about a diet high in vitamin C and antioxidants. Vitamin C is a natural antioxidant, which means that it protects you against the harmful effects of free radicals and thus prevents the formation of acne. In Ayurveda, amla is recommended, but you can drink carrot or beet juice, which contribute to blood purification.

– Make a mixture of powdered coriander seeds, fennel, basil, turmeric and amla in equal parts. All these seeds and herbs are full of antioxidants. Take half a teaspoon of this powder 15 minutes before lunch and dinner (pouring hot water)

– In his book „The Complete Book Of Ayurvedic Home Remedies”, Vasant Lad gives a recipe for a mixture of herbs kutki, guduchi and shatavari: a mixture of equal proportions of these three herbs eat 3 times a day in a quantity of 1/4 teaspoon. After the meal, put the powder on the tongue and drink it.

– You can also rub yourself at night with fresh melon, which has extremely cooling properties, which pacifies the increased pitta dosha while healing and softening the skin.

– In the morning on an empty stomach, eat 1 teaspoon of ghee from ¼ teaspoon of turmeric (regular internal use of turmeric, in the form of a teaspoon dissolved in hot water or milk helps to keep beautiful and radiant skin. It also soothes acne and any changes on the face, as it cleanses the blood and releases harmful toxins under the skin layer).

– Drink a cup of cumin, coriander and fennel infusion an hour after each meal

– Remember to hydrate well throughout the day.

– You can apply a healing paste made from chickpea flour mixed with water to the affected areas and allow it to dry for about 30 minutes before rinsing.

– Do not stick your mouth to the sun – the sun will dry the pimples but will not remove them 🙂

– You must not squeeze acne pimples – this leads to an increase in infection and scarring

– If you run or sweat intensively while exercising, it is not good. Apply aloe compresses to irritated skin.

If your constitution is dominated by vatta and you are fighting acne, remember about:

* proper hydration

* healthy fats in the diet

* hydrating, nutritious food with a predominance of sweet taste (but not chocolate 🙂

* maintaining a daily routine

* oil massages

* Tulsi teas

If your constitution is dominated by pitta and you are fighting acne, remember about:

* soothing and slightly moisturizing the skin instead of peeling or drying it. You can use anti-inflammatory herbal gels, e.g. aloe vera.

* eliminating products that irritate the liver and all those you cannot tolerate

* strengthen the liver by all means possible and introduce a lot of bitter herbs into the diet

* you can also navigate

* using tea tree oil

If your constitution is dominated by kapha and you are fighting acne, remember about:

* eliminating aggravating, mucus-like products such as sugar, dairy or wheat from the diet

* increasing the amount of movement. If you don’t move the lymph, stagnation will occur

* using neem oil