fbpx
Temat partnerstwa jest tematem niezwykle ciekawym i często spotykam się z pytaniami o partnerów – o to jakiej powinni być doszy, jakie powinni mieć predyspozycje, jakie tendencje itd. Dawniej w Indiach nie było podobnego problemu: to rodzice aranżowali małżeństwo i młodym niewiele było w tym temacie do gadania:) Rodzice dobierali przyszłych małżonków na podstawie horoskopu i pod kątem przeważającej doszy. Najważniejszym kryterium były upodobania seksualne, bo przecież spełnienie podczas stosunku gwarantowało szczęśliwe i długie pożycie. Łączyli więc watę z watą, bo ich pociąg do seksu był intensywny, obydwoje gwałtowni i niepohamowani, ale równie szybko kończyli wycieńczeni; łączyli pittę z pittą, bo obydwoje lubią wyszukane pozycje i ciekawi są nowych doświadczeń, a ich pociąg seksualny jest raczej umiarkowany; łączyli kaphę z kaphą wiedząc, że jak zejdą się dwa misie to trudno będzie się nawzajem zmobilizować do takiego wysiłku, ale jak już się rozgrzeją to ich stosunek będzie trwał niezwykle długo i będzie satysfakcjonujący dla obydwojga.. na długo:) Wyobraźcie sobie jak musiałby wyglądać związek waty z kaphą: jedno porywcze, namiętne, szybkie i łatwo się męczące; drugie powolne, lubiące długie przytulanki i potrzebujące dużo czasu na podniecenie się a co dopiero czerpanie przyjemności ze stosunku… No ale z drugiej strony robili takim kategoryzowaniem ludzi wielki im kłopot:) Zajmiemy się po kolei wszystkimi przypadkami, ale zacznę od pitty tym razem a nie waty:) 

Dwie osoby z przewagą pitta definitywnie
potrzebują dużo wolnej przestrzeni dla siebie; mogą żyć ze sobą, ale obok
siebie. Problemy zaczynają się, gdy ujawnia się tendencja do współzawodnictwa i
konkurencji – ta właśnie cecha może przeważać w ich związku, gdzie każdy z
partnerów próbuje przejąć władzę i udowodnić, że jemu należy się
pierwszeństwo w związku prowadząc do irytacji, wybuchów gniewu przeplatanych
nawet rękoczynami. Zawieszenie broni może być niezwykle trudne ze względu na
uparty i oporny charakter pitty. Osoby o konstytucji pitta to zwykle
inteligentni ludzie, pełni pasji i nowych pomysłów, ale potrzebują pola, na
którym mogliby je wykorzystać i zrealizować siebie. Zajęci wdrażaniem pomysłów
w życie, często nie zauważają tego, co się dzieje wokół nich, mają skłonność do
zaniedbywania domu i rodziny. Dwóch ambitnych partnerów niestety nigdy nie stworzy
atmosfery prawdziwego domowego ogniska.
Nie wiem czy jeszcze gorszym połączeniem nie jest facet pitta i kobieta wata – myślenie TOTALNIE inne – on: logika, rozum, myślenie racjonalne; ona: uczucia, intuicja, serce, myślenie twórcze. Do tego jej humory i baaaardzo zmienne nastroje, których on, będąc stabilnym zupełnie nie może pojąć. On – pan i władca, któremu należy się podporządkować; ona – albo całe życie to znosi będąc stale niezadowoloną, albo po prostu ucieka bez skrupułów. Wreszcie on – ład i organizacja, porządek na pierwszym planie; ona – bałagan, chaos, totalna improwizacja….
Za to związek osoby o konstytucji pitta z osobą o konstytucji kapha uważam za jeden z najlepszych możliwych. Picie czasem rzuci się jakieś gniewne słowo; czasem może obraźliwe i irytujące – ale na szczęście nie kaphę:) ta w spokoju to zniesie nie reagując na to zbyt emocjonalnie.  Pitta wprowadza do życia kaphy ogień, podkręca i stymuluje kaphę do działania, ale często szybko zniechęca się narzekaniami kaphy:( Pitta lubi zdobywać, zarówno pieniądze jak i inne dobra materialne, ale wie, że gospodarowanie nimi lepiej zostawić kaphie. Pitta aktywizuje kaphę, ale działa to też w przeciwną stronę – kapha może zdławić pittę, troszkę lub bardziej troszkę ją przygasić i doprowadzić do porządku. Często spotykam się właśnie z tą reakcją u mojego męża: „Monia wyłącz tą AFERĘ”:) No i pitta się uspokaja chcąc nie-chcąc:) Gorzej jak pitta „zagotuje”kaphę, a tak też się zdarza – wybucha wtedy największa walka jaka może istnieć spośród wszystkich kombinacji:)