fbpx
Witam serdecznie w 2020 roku! To będzie dla mnie szczególny czas – dziesiąty rok pisania bloga, wypełniony niezwykłymi ajurwedyjskimi planami:) Życzę sobie, żeby się udało:) Wam życzę spokoju, pogody ducha, miłości i ofiarności – oby się darzyło!
Mam nadzieję, że sylwestra świętowaliście długo i hucznie:) Jeśli tak i właśnie teraz dogania was KAC poniżej kilka porad:

Oczywiście ajurweda i alkohol stoją na dwóch opozycyjnych biegunach: alkohol należy do tzw. jedzenia tamasowego, czyli powodującego ciężkość, inercję, bezwład, niepokój, uziemienie (tamas to trzecia i ostatnia z gun. Tych produktów nie powinienieś spożywać w ogóle, a jeśli już to bardzo sporadycznie i w bardzo małych ilościach. Niemniej jednak zapewne zdarza ci się wypić alkohol, co nie jest powodem do paniki – okazjonalna lampka wina nie zatruje organizmu. Może być problemem jeśli w twojej konstytucji dominuje pitta- z natury gorąca. Wraz ze wzrostem pitty w powietrzu, co ma miejsce na przykład latem ale też w czasie imprez, wzrasta również nietolerancja na kolejne jest przejawy – naturalnie powinieneś wychładzać organizm gorzkim i cierpkim smakiem, instynktownie odrzucając kwaśny. Pijąc dodatkowo alkohol, który jest kwaśny i gorący, musisz liczyć się z jego gorszą tolerancją przez organizm. Odwodnienie, nudności, bóle i zawroty głowy to wynik wzrostu pitty spowodowany spożyciem alkoholu.
Abyy złagodzić te dolegliwości i zbalansować system nie pozostaje ci nic innego jak dobre nawodnienie (kac to ni mniej ni więcej jak połączenie odwodnienia, utraty soli i rezerwowych węglowodanów z zatruciem substancjami zawartymi w alkoholu i ogromnym wzrostem energii pitta) i skorzystanie z kilku ajurwedyjskich porad SOS:
– spróbuj mieszanki z łyżeczki soku cytrynowego, pół łyżeczki cukru trzcinowego, pół łyżeczki sody, szczypty soli i szklanki wody
–  szklanką soku pomarańczowego z łyżeczką soku z cytryny i szczyptą sproszkowanego kminu też doda powera 
– posil się bananem, miodem (alkohol atakuje zmagazynowany w ciele glikogen i rozkłada go w glukozę, która jest wydalana z organizmu podczas częstych wizyt w toalecie, dlatego następnego dnia po spożyciu alkoholu możesz obudzić się wyjątkowo zmęczony) 
– wypij 2 szklanki lekko osolonej wody, tak, by zachować odpowiednią ilość elektrolitów. 
– może to nie brzmi za apetycznie w taki ciężki poranek, ale jak wypijesz sok z kiszonej kapusty albo zakwas buraczany w mig staniesz na nogi – to zaleta kwasu, bakterii probiotycznych i witaminy C
– sok z pomidorów – mimo, że podnosi pittę jest znanym remerium na kaca, szczególnie w połączeniu z kminem
– wychładzająca mięta lub rumianek jeśli czujesz uderzenia gorąca jest zbawienna. Możesz też chodzić po listkach mięty:)
– zadbaj o odpowiednią dużą dawkę witaminy C
– rusz się na świeże powietrze!
– zastosuj dietę redukującą pittę