fbpx

Nie każdy wie jaki rodzaj sportu jest dla niego najlepszy. Niektórzy podążają za modą, inni za swoimi kumplami wkręconymi w jakąś dziedzinę sportu, a jeszcze inni przeskakują z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego zajęcia.

Dobór właściwego rodzaju rekreacji jest kluczowy w utrzymaniu zdrowia i sprawności. Jeśli nie czujesz się dobrze w żadnym sporcie wybierz po prostu spacer:) To najbezpieczniejsza i zalecana przez WHO forma ruchu:)

Również intensywność ćwiczeń powinna być dobierana do możliwości danego organizmu, tak, by sport i trening był regeneracją a nie działaniem katabolicznym. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku, siły witalne organizmu powstają w naturalny sposób, wystarczy tylko wsłuchać się w to, co mówi organizm i nie wykonywać niczego ponad „martwy punkt”, po którym następuje zmęczenie, spadek formy, bezsenność i przeciążenie układu kostnego.

Trening, jeśli wykonywany jest na świeżym powietrzu, powinien być również dostosowany do pogody oraz w ogóle do pory dnia, tak, by wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom danej bioenergii.

I tak osoby z dominacją konstytucji wata powinny uprawiać różne formy aktywności sportowej w cieple, najlepiej od 6 do 10 rano, kiedy panuje biologiczny czas kapha. W tej fazie ciało zyskuje największą wytrzymałość, a korzyści wyciągane z ćwiczeń są największe. Zimą osoby o tej konstytucji powinny uprawiać sporty halowe.

Podobnie osoby z przewagą bioenergii kapha, w zimie powinny stronić od zimna natomiast w pełni korzystać z uroków letniej pogody. Dla osób o konstytucji z przewagą kaphy najlepszą porą dnia na uprawianie sportów jest czas między 14 a 18, bo rano jest im się ciężko rozruszać, a wieczorem są zbyt leniwe.

Osoby z przewagą pitty powinny ćwiczyć z największą intensywnością w chłodne pory dnia i roku. Najgorszym czasem na ćwiczenia dla pitty jest południe, gdyż pitta i tak jest mocno pobudzona.

Jak widzisz, znajomość swojego Prakriti i Vikriti jest ogromnie ważna – dzięki temu lepiej dopasujesz poszczególne kwestie związane z aktywnością fizyczną. 

Zbuduj mięśnie i świadomą relację
z ciałem dzięki jodze

Sprawdź szczegóły