Typ kapha ma krępą budowę ciała, mocne mięśnie i łatwo trzyma wagę. Grube kości i obszerna rama ciała, przy niskim wzroście sprawiają wrażenie przysadzistości i przyczyniają się do małej elastyczności. Z tego powodu, osoby o typie kapha nie powinny forsować się próbując wykonać pozycje lotosu czy inne wymagające rozciągliwości. Nie są to odpowiednie pozycje dla budowy ich układu szkieletowego. Osoby o dominacji kapha nie powinny wyobrażać sobie siebie jako szczupłych zwinnych joginów, bowiem taka sylwetka jest dla nich na dłuższą metę nie osiągalna. Kobiety o przewadze kapha mogą być szczupłe za młodu, szybko gromadząc kilogramy starzejąc się, w szczególności po urodzeniu dziecka. Ta sytuacja często nie daje im spokoju emocjonalnego i skłania do poszukiwania rozwiązania swojego problemu w programach odchudzających, włączając w to jogiczne asany, które rzadko dają pożądane rezultaty:) Osoby o typie kapha powinny nauczyć się akceptować swoją budowę, nie próbując forsować ciała, pragnąc osiągnąć wymarzoną sylwetkę modelki. Z drugiej strony nie mogą też zupełnie poddać się i tyć na potęgę, zrzucając odpowiedzialność na swój typ konstytucyjny. Otyłość w przypadku takich osób wiąże się z nadmierną akumulacją tłuszczu w obrębie brzucha i ud. W rezultacie środek ciężkości przesuwa się w dół, powodując zapadnięcie klatki piersiowej, okrągłe ramiona i inne wady postury. Kapha wytwarza również dużo śluzu i flegmy w regionie klatki piersiowej, która wędruje stamtąd w inne rejony ciała, szczególnie w dół, do brzucha, utrudniając prawidłowy przepływ prany i składników odżywczych przez kanały ciała. Summa summarum, powoduje to nadbudowywanie tłuszczu na stawy i całą przestrzeń ciała oraz wytwarzanie nadmiernej ilości płynów stawowych. Wzrost kaphy jest przyczyną spuchniętych gruczołów, łagodnych cyst i kostnych ostróg. Poważną konsekwencją nadwagi i złego krążenia jest również artretyzm.
Siedzące asany powodują wzrost kaphy – osoby o przewadze tej energii szybko męczą się lub zaczynają myśleć o niebieskich migdałach w tego rodzaju pozycjach. Siedzenie jest dobre dla kaphy, gdy połączy się je z praktyką pranajamy o rozgrzewającej naturze lub medytacją. Osobę kapha stymulują złożone schematy asan, vinyasy takie jak np. powitanie słońca lub pozycje stojące, szczególnie jeśli połączone są z ruchem i rozciąganiem. Wszystkie pozycje otwierające klatkę piersiową, siedzibę kaphy, będą pomocne (np. pozycja wojownika w różnych wariacjach oraz tyle wygięcia). Wygięcia do przodu, z racji tego, że zamykają klatkę piersiową nie są zalecane, z wyjątkiem momentów silnego stresu i zmartwień, w których są uspokojeniu są pomocne.
Osoby o konstytucji kapha mają zwykle słabe trawienie i niski metabolizm. Do pobudzenia pracy narządów trawiennych przyczynia się praktyka asan skoncentrowanych na pracy w rejonie pępka (gdzie sytuowany jest Agni), np. pozycja łuku. Aby pokonać stagnacje i letarg spowodowany przez nadmiar kaphy asany należy połączyć z praktyką pranajamy. Zwiększa się wtedy cyrkulacja w obrębie ciała i umysłu, co z kolei ułatwia wprowadzanie pozytywnych zmian w życie.
Koniec praktyki wyznacza dla tych osób orzeźwienie, pełny oddech, ciepło rozchodzące się po całym organizmie i otwarcie klatki piersiowej. Umysł i zmysły powinny być bystre i czyste.
Słowa kluczowe w praktyce: stymulujące, poruszające, ogrzewające, energetyzujące, uwalniające
Asany:
• Pozycja lwa lub siedzące pozycje z pranajamą
• Powitanie słońca
• Virabhadrasana, utthita hasta padangusthasana, urdhva prasarita ekapadasana, ardha chandrasana
• Pies z głową w dół (adho mucha svanasana), pies z głową w górę (urdhva mucha svanasana)
• Pozycje odwrócone: stanie na rękach (adho mucha vrksasana), pozycja pawia (pinca mayurasana), stanie na głowie
• Pozycja pługa, wszystkie wygięcia w tył np. wielbłąd (ustrasana), świerszcz, maricyasana.