fbpx
Właściwie nie tylko u dzieci, ale u dzieci to częste zjawisko. Nas na szczęście anginy omijają szerokim łukiem, ale taki delikatny ból gardła towarzyszy dzieciom przy praktycznie każdej wirusówce. Ból gardła może być (ale nie musi) związany z katarem, śluzem, suchym kaszlem lub zatkanym nosem, a następnie z gorączką. Ajurwedyjskie podejście do infekcji gardła polega na uspokojeniu objawów i wprowadzeniu niezbędnych zmian w diecie i stylu życia, aby umożliwić samoistne ustąpienie dolegliwości. 
Ból gardłą, o ile nie jest związany z rozwijającymi się w nim bakteriami lub tkanki nie są uszkodzone z powodu nawracającego refluksu, jest stosunkowo łatwy do wyleczenia za pomocą środków dostępnych w ajurwedzie. Do najbardziej popularnych należą:
1. Płukanki: płukaj gardło rano i wieczorem rozpuszczoną w ciepłej wodzie kurkumą i solą; możesz też użyć samej wody z solą – sól ma właściwości gojące, antyseptyczne i zapobiega nawrotom infekcji. Woda  solą może też wypłukać bakterie, grzyby i inne organizmy z górnych dróg oddechowych – ma to szczególne znaczenie przy początkach rozwijania się infekcji.
2. Herbatki: trzy razy dziennie podaj dziecku herbatkę z: pół łyżeczki siekanego świeżego imbiru, ½ łyżeczki zmielonego cynamonu i ½ łyżeczki skruszonego korzenia lukrecji. 
Możesz również użyć herbatki z tulsi, lipy, lukrecji. 
3. Syropy:  Liście Tulsi (świętej bazylii) są jednym z głównych składników ajurwedyjskich przepisów na syrop na kaszel i bolące gardło. Są z natury przeciwgorączkowe i mogą pomóc obniżyć gorączkę dziecka oraz rozrzedzić śluz w układzie oddechowym. Syrop z prawoślazu lub porostów również pomoże złagodzić infekcję gardła równocześnie działając wykrztuśnie. 
4. Złote mleko: Kurkuma dzięki zawartości aktywnych kurkumin, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne jest znana jako naturalny antybiotyk. W połączeniu z mlekiem, zwana złotym mlekiem zmniejsza obrzęk i ból gardła dziecka.
5. Inne: A wśród nich ghee – łagodzące obrzęk i nawilżające jamę gardła; miód, który dzięki właściwościom przeciwzapalnym może ukoić ból gardła u malucha (podawaj przed snem); czosnek i imbir – naturalne antybiotyki, które najlepiej podawać dziecku wraz z sokiem owocowym lub miodem. Większe dziecko będzie w stanie zjeść zabijającą bakterie mieszankę sproszkowanego imbiru, pieprzu czarnego z miodem.