fbpx
Jeśli pojawiają się w wieku tej pani to nie są aż tak groźne:) Ich powstawanie wiąże się z naturalnym rozpadem kolagenu i elastyny w skórze oraz latami ekspozycji na szkodliwe promienie UV ze słońca. Z perspektywy ajurwedy można ując ten proces jako starzenie się ogranizmu wraz z dominacją energii wata. Starzejący się organizm odczuwa wyraźne symptomy nagromadzenia waty takie jak sucha skóra, deficyt płynów ustrojowych, problemy kardiologiczne, sztywniejące stawy, brak elastyczności, ubytki w kościach i brak apetytu czy właśnie pojawiające się szczególnie w okolicy oczu zmarszczki. Jeśli jednak zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej mogą świadczyć o zaburzeniach jakie powstają w organizmie. Szczegółowy „wykaz” zmarszczek wraz z ich osadzeniem na twarzy i kształtem, mogące wskazywać na konkretne dolegliwości znajdziesz w tym poście Ewy Szydłowskiej. 
Czyli podsumowując ten wątek: według ajurwedy zmarszczki wskazują na wzrost energii wata. Kiedy się starzejesz, wata wyraźniej wpływa na twoje ciało i umysł, a w związku z tym jej objawy będą silniejsze. Przedwczesne zmarszczki mogą jednak wskazywać przeważnie na nierównowagę wata lub innej energii w zależności od kształtu lub położenia.
Zmarszczki zaczynają się pojawiać, gdy skóra traci wilgoć i tłuszcz podskórny, ale ich przyczyn można wymienić kilka:
– wiek: z kolejnymi wiosnami twoja skóra traci elastyczność i staje się bardziej wrażliwa. W połączeniu z innymi czynnikami, między innymi niedostatecznym odżywieniem, pojawiają się zmarszczki
– niedożywienie: specjalnie używam tego słowa. Chodzi o to, że możesz jeść dużo, ale niewłaściwych i zupełnie nieodżywczych pokarmów, gdy tymczasem twój organizm potrzebuje zdrowych tłuszczy i zdrowego białka:) Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym. 
– długotrwałe przebywanie na słońcu, silnym mrozie lub wietrze
– niewystarczające nawodnienie organizmu
– stres przez duże S!
– długotrwałe wystawienie na działanie twardej lub chlorowanej wody
– częste podróżowanie
– zanieczyszczenie powietrza
– palenie papierosów
– życie niezgodne z zaleceniami dla przeważającej w organizmie doszy, w tym codzienne picie alkoholu, nadmierna pracę fizyczną, brak lub nadmiar ćwiczeń fizycznych, wahania psychiczne i emocjonalne i wiele innych. Zgodnie z harmonogramem działania 7 tkanek w organizmie, zmiany patologiczne, które kształtują się w wyniku niezdrowego trybu życia, obejmują utratę zwartości mięśni, luźność stawów, nieprawidłowy skład Rakta (krwi) i nadmierną produkcję Meda (tkanki tłuszczowej),co pociąga za sobą wadliwą produkcję Majja (szpiku kostnego) i ubytek Śukra – tkanki rozrodczej oraz Ojas – subtelnej energii życiowej. To wszystko prowadzi do różnych objawów przedwczesnego starzenia się i pojawienia się tym samym zmarszczek. 
Kalaja Vriddhavastha to w ajurwedzie proces naturalnego starzenia się. Całe szczęście, że oprócz tego, że jest on dokładnie opisany to znajdziemy też wskazówki jak go opóźnić a wraz z nim przesunąć w czasie powstawanie zmarszczek:)
1. Żyj zgodnie z zaleceniami dla własnego prakriti – to podstawa wszystkiego:) Twoje ciało i umysł będą ci wdzięczne jeśli odpowiednio je odżywisz, dasz im wystarczającą ilość odpoczynku i dostosujesz do ich kondycji swoją aktywność
2. Jedz pokarmy promujące wzrost śukra dhatu: 
· Naturalnie słodko smakujące potrawy, takie jak mleko, słodkie owoce, w szczególności: dojrzałe mango, brzoskwinie, śliwki, gruszki, świeże lub suszone figi, dojrzałe banany, indyjskie agrestowe konfitury lub dżem (amalaki), granat. 
· Trzcina cukrowa (ikshu), która w jej licznych formach została szeroko opisana w tradycji ajurwedyjskiej. Spożywa się świeży sok z trzciny cukrowej, melasę, kryształy cukru i cukier puder. Wszystkie te formy wzmacniają śukrę, oczywiście w umiarkowanej ilości. 
· Ghee, według ajurwedyjskiej nauki seksualnej, jest również uważany za głównego promotora śukry i naturalnej zasady odporności organizmu (odżas). Chociaż w Indiach dostępnych jest wiele form ghee, na Zachodzie znajduje się głównie ghee mleka krowiego, które jest najsilniejszym ze wszystkich. Ajurweda nie ma tendencji do wyolbrzymiania znaczenia lub spychania na margines tłuszczy, promuje natomiast odpowiedzialne ich stosowanie, biorąc pod uwagę świadomość i przestrzeganie wymagań własnego typu konstytucyjnego i wynikających zeń ograniczeń trawiennych. Z perspektywy zdrowego rozsądku lepiej jest jeść bogate, tłuste potrawy wcześniej w ciągu dnia niż wieczorem. Sezon również wchodzi w grę. Możesz jeść więcej ghee zimą, mniej latem i jesienią, a najmniej (a nawet wcale) na wiosnę. Jeśli cierpisz na objawy niestrawności lub złogi ama, powinieneś powstrzymać się od jedzenia ghee lub innego tłuszczu, dopóki nie przejdziesz fizycznej detoksykacji. 
· Warzywa: czosnek i cebula gotowane w ghee (nigdy surowe), bakłażan (smażony w ghee), burak, słodki ziemniak, dynia, okra, szpinak, szparagi. 
· Przyprawy: Goździki, ajwain, nasiona kminku (wszystkie te przyprawy oczyszczają kanały przenoszące śukrę), kurkuma (usuwa toksyny z śukry), szafran (afrodyzjak). 
· Mięso: jagnięcina i kurczak z łagodnie przyprawionym curry, zupami i smażonym ghee; także mięso z wróbla, kaczki, kuropatwy, jelenia, królika, świni, przepiórki; krab (afrodyzjak) 
· Jaja: kurze, kacze, gęsie, przepiórcze, indyka, bażanta, strusia 
· Suszone owoce i orzechy: migdały, orzechy włoskie, orzeszki piniowe, rodzynki, daktyle, figi, nasiona sezamu, pestki moreli, kasztany jadalne 
· Zboża: Ryż, pszenica 
· Fasola: Czarny gram (urad dal)
3. Spróbuj metody yogattractive bazującej na jodze. 
Mimo, że w klasycznej jodze nie ma asan bezpośrednio ukierunkowanych na zmarszczki, twórczyni tej metody przekuła ruchy, które rozciągają i kurczą mięśnie twarzy w spójny system anty-aging. 
4. Pamiętaj o jodze, w szczególności asanach wpływających korzystnie na energię wata, np. padahastasana, virasana, vrksasana, tadasana czy prosta savasana
5. Pranajama czyni cuda jeśli chodzi o równoważenie energii wata, podobnie jak medytacja. Kojące ćwiczenia pranajamy doskonale nadają się do pracy nad zmarszczkami, zwłaszcza technika naprzemiennego oddychania lub technika bhramari
6. Staraj się unikać zanieszyszczeń powietra, wychodząc na powietrze ze smogiem zakładaj ochronną maseczkę lub mocno nakremuj twarz.
7. Wysypiaj się! Powtarzam to jak mantrę, podobnie o tym, żeby się nie stresować tym na co nie masz wpływu:)
8. Dbaj o swoją skórę w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że energia kapha wpływa na nawilżenie skóry, energia pitta ogarnia metabolizm, który równoważy różne reakcje chemiczne i hormonalne skóry, a energia wata zawiaduje krążeniem krwi i składników odżywczych do różnych jej warstw. 
W dużym skrócie, jeśli chodzi o typy skóry w przeważających doszach:
wata: jeśli jesteś tym typem pamiętaj, że twoja skóra musi być dobrze odżywiona i nawodniona –  pomaga w tym masaż ciepłym olejem i nawilżanie naturalnymi olejami/kosmetykami.
pitta: jeśli dominuje u ciebie niestety musisz mocno chronić się przed słońcem i wiatrem. Twoja skóra jest dosyć wrażliwa, zwłaszcza na nieprzetrawione emocje!
kapha: jeśli dominuje u ciebie kapha masz raczej piękną i gładką skórę, dobrze nawilżoną i odpowiednio natłuszczoną. Pamiętaj o jej oczyszczaniu z delikatnym złuszczaniem, aby nie dopuścić do odkładania się nadmiaru sebum. No i o zmarszczkach możesz sobie przypomnieć trochę później niż inne typy:)
9. Zioła, które powinny ci towarzyszyć w codziennej pielęgnacji:
– aloes zwyczajny: pisałam o nim tutaj
– amalaki, bibhitaki i haritaki, może być osobno a może być w postaci triphali: poprawiając funkcjonowanie układu trawiennego wpływają na wygląd skóry od wewnątrz, z tej ważniejszej strony:)
– manjistha (marzanna sercolistna): stosowana szeroko przy problemach skórnych, takich jak swędzenie, wypryski, trądzik, zapalenie skóry czy łuszczyca, ale działa równiez kojąco i łagodząco na skórę każdego typu
– żeń-szeń: zawiera wiele fitochemikaliów, które pomagają stymulować i aktywować metabolizm skóry; pomagają pozbyć się też wolnych rodników, które gromadzą się, gdy skóra jest narażona na zanieczyszczenia i światło słoneczne
– gotu kola (wątrotka azjatycka): bogata w flawonoidy o działaniu przeciwutleniającym, które pomagają chronić skórę. Dodatkowo poprawia syntezę kolagenu, więc jeśli masz już zmarszczki powinnaś sięgnąć po nią jako pierwszą:) 
– lukrecja: słynna ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, chroni także skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu się
– neem – podobne działanie do manjisthy, odróżnia je silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
10. Kilka tipów, które zadziałają tylko, jeśli będziesz cierpliwie wykonywać je regularnie:
– smaruj bruzdy zmarszczek olejem rycynowym i zostaw na noc
– wetrzyj na noc w zmarszczoną twarz olej ciepły migdałowy (wata) lub kokosowy (pitta)
– jeśli masz sproszkowaną amlę, wymieszaj ją z ciepłym roztopionym ghee i wetrzyj w zmarszczki
– pij codziennie herbatkę z tulsi – to taki ajurwedyjski „odmładzacz”
– z naszego ogródka: przecieraj zmarszczki skórką ze świeżo obranego ogórka. To świetny sposób na nawilżenie skóry
– płukaj codziennie usta olejem