fbpx

Jedna z moich klientek zapytała mnie czy to prawda, że rodzice już przed poczęciem dziecka, nawet wtedy, gdy dziecko nie jest do końca planowane:), zaczynają nieświadomie tworzyć nazwijmy to, „projekt”, który ich dziecko będzie realizować przez całe swoje życie. Na projekt ten składają się wszystkie emocje – te negatywne i pozytywne, lęki, stan psychiczny, których rodzice dziecka doświadczają przed poczęciem, w trakcie ciąży i w pierwszym roku życia dziecka. Największą rolę odgrywają emocje i problemy matki – to od niej bowiem zależne jest dziecko w pierwszych latach życia. Matka, która jest skupiona na swoich problemach emocjonalnych nie może w pełni realizować swojego macierzyństwa a stresy, które przeżywa podświadomie przejmuje od niej jej małe dziecko. Przetwarza je potem w fizyczne choroby.

I co na to ajurweda i ja:)
Ajurweda uczy, że najważniejszy czas dla rozwoju płodu (a dalej człowieka) to moment zapłodnienia – jego warunki, otoczenie, kondycja psychosomatyczna dwojga ludzi biorących w nim udział, ich stan mentalny i nastawienie w tym konkretnym momencie wreszcie oraz okres ciąży – dieta matki, jej zachowanie, później sam proces porodu i jego okoliczności.
W chwili zapłodnienia, pojedyncza męska gameta – plemnik, łączy się z komórką jajową kobiety i w momencie tego zjednoczenia, konstytucja jednostki zostaje wyznaczona przez przemiany i kombinacje cielesnych żywiołów przejawiających się w ciałach jej rodziców. Innymi słowy już wtedy kształtuje się konstytucja psychofizyczna człowieka, która determinuje całe jego dalsze życie a konstytucja ta powstaje z połączenia cech obydwojga rodziców. Należy mieć świadomość tego, jak uczucia towarzyszące współżyciu wpływają na płód: radość i ekscytacja transmitowane do zygoty stanowią podstawę satysfakcji, na której dziecko będzie budować swoje życie; złe emocje, które towarzyszą matce, będą przenosić się na dziecko, powodując jego zgorzkniały charakter. Jeśli płód został poczęty z bezgranicznej satysfakcji, jaką oboje rodzice odczuwają w momencie orgazmu, dziecko, które się z niego rozwinie, będzie bardziej zadowolone z życia niż to, którego rodzice kopulowali tylko dla zabawy. Podobnie dziecko, którego rodzice w momencie poczęcia owładnięci byli niezdrowymi emocjami nie łatwo znajdzie spokój. Udana wzajemna przyjemność pojawia się między dwoma partnerami, a nie między dwoma genitaliami. Nie pojawia się z dnia na dzień, lecz jest wynikiem długotrwałego budowania więzi i zażyłości. 
Nie powiem nic nowego twierdząc, że już od samego początku ciąży nastawienie i kondycja przyszłej mamy mają ogromne znaczenie. Radość i satysfakcja odczuwane z powodu zajścia w ciążę przenoszą się na płód i kształtują go w silne, zdrowe i spokojne dziecko. Przeciwnie gniew, frustracja i niezadowolenie z tegoż powodu – dziecko rozwijające się w takich mentalnych warunkach będzie czuło się niechciane i nieszczęśliwe. Matka pełna trosk będzie przenosić je na swoje nienarodzone dziecko jak toksyny zatruwać jego rozwój. Nie jest możliwym przejście ciąży bez żadnych obaw i lęków, ale należy dążyć do tego, by było ich jak najmniej. Warto ograniczyć wszystkie sytuacje wywołujące stres i dążyć do rozładowania napięcia nim jeszcze nie osiągnie zenitu. 
Pierwsze miesiące są niezwykle istotne dla płodu – wytwarza się bowiem wtedy cały układ nerwowy i podstawowe narządy. Dlatego też należy szczególnie zadbać o odpowiednią dietę, higienę i postawę mentalną w tym czasie. Często kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży w tych pierwszych tygodniach – czasem niewiedza ta pomaga, albowiem często świadomość bycia w ciąży generuje niepotrzebny stres i zamartwianie się, co z kolei nie przyczynia się w żadnym stopniu do „budowania” zdrowego organizmu nienarodzonego dziecka.
Ciąża jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych okresów w życiu każdej kobiety, dlatego też przygotowania do niej powinny zacząć się na długo wcześniej. Niezmiernie ważne jest, by przyszła mama była zdrowa – w sensie ajurwedyjskim zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie i harmonii całego systemu. Równowaga emocjonalna i fizyczna jest ogromnie istotna, bowiem kondycja psychosomatyczna rzutuje na rozwój i ukształtowanie płodu. Wszystkie doświadczenia kobiety, zarówno te smakowe jak i umysłowe, są bezpośrednio transmitowane do żywej istoty wewnątrz niej. Zatem czas planowania ciąży i sam jej przebieg powinny być dla kobiety okazją do szczególnego zadbania o siebie, troski zarówno o swoje ciało jak i wnętrze oraz próbą przygotowania do wydania na świat potomka – im więcej pracy ze sobą, tym poród jest łatwiejszy. W tym okresie kobieta szczególnie powinna poddawać się pielęgnującym zabiegom na skórę, masażom, kąpielom czy inhalacjom. Użycie kadzideł, olejków, lamp zapachowych jest również wskazane – olejki mogą przynieść ogromną ulgę, łagodząc niektóre problemy występujące w czasie ciąży, szczególnie poprawiając krążenie i odprężając.

c.d.n